Pokles sexuálnych funkcií v dospelosti je úplne normálnym štádiom fyziologického starnutia organizmu. Hovoríme však o poklese, nie o úplnej strate potencie. Impotencia po 50 rokoch je výsledkom nezdravého životného štýlu, pokročilých chorôb a zlých návykov. Aj v tomto prípade je však možné a potrebné s problémom bojovať, a to ako pomocou liekov, tak aj alternatívnej liečby.
Príčiny impotencie v dospelosti
Pokles sexuálnych funkcií v dospelosti je spôsobený znížením syntézy mužských pohlavných hormónov. U niektorých mužov sa to stane po 50 rokoch, u iných po 60, ale skôr či neskôr každý pocíti pokles produkcie androgénov.
Zmeny hormonálnych hladín v dospelosti sú prirodzeným procesom, ktorý sprevádza proces starnutia organizmu. S poklesom produkcie androgénov sa potencia oslabuje a sexuálna funkcia klesá, ale nie jej úplná absencia.
Impotencia alebo erektilná dysfunkcia po 50 rokoch je choroba, ktorá sa dá a mala by sa liečiť. Podľa lekárov je vo veku 50 rokov príliš skoro na to, aby sa muž odpočítaval, pretože v tomto veku môžete mať aktívny sexuálny život a dokonca sa stať otcom, ale iba ak budete venovať veľkú pozornosť svojmu zdraviu.
Zmeny hormonálnych hladín teda negatívne ovplyvňujú potenciu, no u zdravého muža takéto zmeny vedú k zníženiu sexuálnych funkcií, nie však impotencii. Na rozvoj úplnej sexuálnej impotencie prirodzené zmeny nestačia, preto sa choroba vyvíja v prítomnosti priťažujúcich faktorov.
Príčiny impotencie po 50 rokoch sú rôzne choroby a zlá životospráva. Tie obsahujú:
- choroby genitourinárneho systému;
- fyzická nečinnosť;
- hypertonické ochorenie;
- cukrovka;
- poruchy štítnej žľazy;
- cerebrovaskulárne ochorenia;
- obezita.
Je potrebné podrobnejšie zvážiť každú z možných príčin, aby sme pochopili pôvod vzniku problémov s potenciou.
Prvé miesto medzi príčinami skorej impotencie je obsadené ochoreniami prostaty. Kongestívna prostatitída je najčastejšou príčinou erektilnej dysfunkcie.
Choroba sa vyvíja v dôsledku porušenia odtoku sekrétov prostaty. Výsledkom je neinfekčný zápal orgánu. Pri prostatitíde sa mení tonus močového mechúra, zužuje sa močová trubica, narúša sa urodynamika a pohyb sekrétov prostaty. Prekrvenie narúša normálny obehový proces panvových orgánov vrátane prietoku krvi do penisu. Všetky tieto procesy vedú najskôr k oslabeniu erekcie a potom k úplnej sexuálnej impotencii. Rovnaké javy sa pozorujú pri adenóme prostaty a niektorých zápalových ochoreniach semenníkov.
Obezita a fyzická nečinnosť sú dvaja nepriatelia normálnej erekcie. Tieto stavy vedú k rozvoju prekrvenia panvových orgánov a časom vyvolávajú erektilnú dysfunkciu.
Osobitné miesto zaujíma arteriálna hypertenzia a iné ochorenia kardiovaskulárneho systému. Zhoršený prietok krvi ovplyvňuje predovšetkým prekrvenie dolnej časti tela. Pri srdcovom zlyhaní dochádza k poruche toku krvi do penisu. Pri arteriálnej hypertenzii nie je erektilná dysfunkcia spôsobená ani tak neustále zvýšeným krvným tlakom, ako skôr užívaním liekov na kontrolu krvného tlaku. Antihypertenzívne lieky negatívne ovplyvňujú mužskú sexuálnu funkciu. Práve impotencia sa najčastejšie uvádza ako vedľajší účinok takýchto liekov.
Pri diabetes mellitus je narušená nervová vodivosť a krvný obeh v dolnej časti tela. K tomu dochádza pri dekompenzovanej forme ochorenia a nesprávnej liečbe cukrovky. Neustále zvýšená hladina glukózy narúša štruktúru ciev a môže byť jednou z príčin erektilnej dysfunkcie u mužov v strednom veku.
Dysfunkcia alebo hyperfunkcia štítnej žľazy vedie k zmenám hormonálnych hladín. Erektilná dysfunkcia je rovnako častá pri hypotyreóze aj hypertyreóze. Okrem impotencie sú tieto ochorenia sprevádzané množstvom príznakov dysfunkcie nervového a kardiovaskulárneho systému.
Akékoľvek cerebrovaskulárne poruchy vedú k narušeniu vedenia nervových impulzov. Skleróza multiplex, ochorenia miechy, ťažké poranenia chrbtice - to všetko môže spôsobiť pokles erekcie a jej úplnú absenciu.
Príčiny vývoja poruchy do značnej miery určujú liečebný režim impotencie u mužov po 50 rokoch.
Známky sexuálnej impotencie
Je potrebné rozlišovať medzi skorou impotenciou a poklesom sexuálnej funkcie súvisiacim s vekom. V prvom prípade sa príznaky impotencie objavia náhle po 50 rokoch, v druhom prípade dochádza k pomalému zhoršovaniu potencie až k úplnej dysfunkcii.
Známky impotencie u mužov vo veku 50 rokov vám pomôžu vykonať samodiagnostiku sexuálnej impotencie. Tie obsahujú:
- oslabenie erekcie alebo jej úplná absencia;
- postupné vyblednutie erekcie počas pohlavného styku s nemožnosťou jej dokončenia;
- neschopnosť začať pohlavný styk v dôsledku nedostatočného zväčšenia penisu;
- znížená alebo úplná absencia sexuálnej túžby po opačnom pohlaví.
Prítomnosť aspoň jedného z uvedených príznakov je dobrým dôvodom na návštevu lekára.
Je dôležité zvážiť, že impotencia a jej príznaky vo veku 50 rokov môžu byť dočasným javom. Uvedené príznaky sú variantom normy pre mužov, ktorí práve prekonali vážnu chorobu a dlhodobo užívajú lieky znižujúce potenciu (antihypertenzívne tabletky). Dočasnú sexuálnu impotenciu môžu spôsobiť aj psychické problémy, častý stres, nepriaznivá atmosféra v rodine.
Iba lekár dokáže presne diagnostikovať impotenciu a po komplexnej diagnostike vybrať optimálny liečebný režim.
Ako sa s problémom vysporiadať?
S pribúdajúcimi rokmi sa zvyšuje riziko vzniku impotencie, preto je potrebné vedieť, ako sa vysporiadať s impotenciou vo veku 50 rokov a viac. Keďže v prevažnej väčšine prípadov je pokles sexuálnej funkcie spôsobený prítomnosťou akýchkoľvek chorôb, je potrebné podrobiť sa komplexnému vyšetreniu tela. Opatrenia na obnovenie erekcie by sa mali použiť až po liečbe základného ochorenia, ktoré viedlo k impotencii.
Prostatitída zaujíma vedúce postavenie medzi príčinami impotencie. Toto ochorenie môže byť dlho asymptomatické, takže včasná liečba sa často nevykonáva. Ak lekár diagnostikoval zápal prostaty, bude potrebná dlhodobá komplexná liečba. Adekvátna liečba základnej choroby obnoví normálnu potenciu.
Ak máte arteriálnu hypertenziu, mali by ste sa poradiť s kardiológom o nahradení liekov jemnejšími liekmi. Práve antihypertenzíva často spôsobujú impotenciu.
Obnova erekcie sa vykonáva pomocou liekov a ľudových prostriedkov. Okrem toho musí muž prehodnotiť svoj životný štýl.
Lieky na potenciu
Lieková terapia závisí od príčiny slabej potencie. Na použitie pri liečbe:
- inhibítory fosfodiesterázy (rýchlo pôsobiace lieky);
- selektívne alfa-2-blokátory.
- Dietetické doplnky a homeopatia;
- hormonálne lieky.
Inhibítory fosfodiesterázy sú dobre známe rýchlo pôsobiace pilulky. Takéto lieky majú výrazný účinok, prispievajú k rýchlemu dosiahnutiu erekcie, ale majú množstvo kontraindikácií. Hlavnou podmienkou užívania takýchto piluliek je prítomnosť sexuálnej príťažlivosti k opačnému pohlaviu. Pri psychickej impotencii, keď muž necíti príťažlivosť k svojej partnerke, sú takéto lieky neúčinné.
Ďalšou nevýhodou je, že rýchlo pôsobiace lieky impotenciu neliečia. Na určitý čas eliminujú hlavný príznak, ochabnutú erekciu. Keď tabletka prestane účinkovať, erekcia zmizne.
Selektívne alfa-2 blokátory sú silné afrodiziaká. Liek z tejto skupiny stimuluje prietok krvi do penisu vďaka svojmu účinku na centrálny nervový systém. Mechanizmus účinku lieku je podobný práci tabliet, napriek tomu, že lieky patria do rôznych skupín.
Hormonálne lieky, ktoré ovplyvňujú syntézu testosterónu, predpisuje iba lekár. V prítomnosti endokrinných a hormonálnych porúch sa odporúča používať lieky tejto skupiny, ale pri normálnej produkcii hormónov môžu byť takéto lieky škodlivé. Nevýhodou akýchkoľvek hormonálnych liekov je veľký zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov.
Bezpečným spôsobom samoliečby impotencie je užívanie doplnkov stravy. Tieto lieky nie sú lieky, ale pôsobia ako vitamíny. Doplnky stravy zlepšujú prekrvenie penisu, priaznivo ovplyvňujú hormonálnu hladinu a postupne zlepšujú erekciu. Nevýhodou doplnkov stravy je dlhý priebeh užívania. Takéto lieky budú aktívne len vtedy, ak neexistujú žiadne patologické príčiny erektilnej dysfunkcie. Je vhodné užívať doplnky stravy ako nezávislý liek na pozadí stresu a prepracovania, ale impotencia spôsobená prostatitídou alebo diabetes mellitus sa nedá vyliečiť doplnkami výživy.
Najpopulárnejšie doplnky stravy na potenciu:
- Maca peruánska;
- Lovelace Forte;
- Cisárovo tajomstvo;
- Zlatý kôň.
Výber doplnkov stravy by mal byť vyvážený a zmysluplný. Než začnete užívať, musíte si prečítať pokyny a preštudovať si zloženie. Mali by ste užívať iba osvedčené bylinné prípravky.
Ľudové prostriedky
Účinnými ľudovými prostriedkami na potenciu sú rôzne odvarky a infúzie s tonizujúcim účinkom.
Pomerne často nájdete odporúčania na použitie ľubovníka bodkovaného. V skutočnosti je táto rastlina jedovatá a pri dlhodobom používaní môže spôsobiť otravu. Ľubovník má protizápalové vlastnosti, no otázny zostáva jeho vplyv na potenciu. Tento liek sa môže užívať pri prostatitíde a iných ochoreniach urogenitálneho systému, ale v malých kurzoch. Priamo na liečbu impotencie je lepšie dať prednosť iným prostriedkom.
Účinným a bezpečným tradičným liekom je infúzia koreňa ženšenu. Rastlina má tonizujúci účinok a pôsobí ako afrodiziakum, takže jej pozitívny vplyv na potenciu nenecháva žiadne pochybnosti. Môžete si vziať buď alkoholovú tinktúru (10 kvapiek dvakrát denne) alebo odvar. Na prípravu odvaru zalejte veľkú lyžicu koreňov pohárom vriacej vody a varte pol hodiny. Po ochladení sa produkt filtruje a užíva sa dvakrát denne, dve veľké lyžice. Priebeh liečby trvá tri týždne.
Zvýšiť potenciu pomôže šťava zo stonkového zeleru alebo odvar z koreňa. Na prípravu odvaru rozdrvte 30 g koreňa a varte 10 minút v pohári vody.
Ako si udržať potenciu až do vysokého veku
Je možné obnoviť potenciu, ale vyžaduje si to dlhodobú liečbu. Je oveľa jednoduchšie zabrániť rozvoju impotencie dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel:
- byť menej nervózny;
- zbaviť sa zlých návykov;
- cvičte pravidelne;
- chodiť na čerstvý vzduch častejšie;
- pravidelne mať sex;
- Zdravá strava;
- liečiť všetky choroby včas.
Do stravy by ste mali zaviesť viac antioxidačných potravín. Každý deň by mal muž zjesť aspoň jeden citrusový plod – pomaranč alebo grapefruit. Obsahujú antioxidanty a tón. Niekoľkokrát týždenne musíte jesť zeler a cesnak, pridať do stravy med a vlašské orechy. Paradajky a tekvicové semienka sú prospešné pre zdravie mužov. Produkcia testosterónu sa zvyšuje konzumáciou červeného mäsa, ale vo vyššom veku by ste ho nemali zneužívať. Prípustná norma je asi 200 g mäsa denne.
S prevenciou treba začať už v mladom veku. Zmenou životného štýlu v 30-ke si muž môže udržať dobré zdravie až do vysokého veku.